Video Sources 752 Views

  • Server 1fireads.org
Jak Najdalej Stąd

Jak Najdalej Stąd

Sep. 22, 2020Poland98 Min.PG
Your rating: 0
8 1 vote

Synopsis

Jak Najdalej Stąd film – recenzja

Historia Jak Najdalej Stąd jest prosta, ale zapewne wielu rodaków, którzy mają na emigracji najbliższą rodzinę, będzie mogło łatwo się z nią utożsamiać. Ola (Zofia Stafiej) mieszka w Polsce z matką (Kingą Preis) i niepełnosprawnym bratem (Dawid Tulej). Głowa rodziny od kilku lat pracuje w Irlandii, a kontakt Oli z ojcem jest, delikatnie mówiąc, ograniczony. Dziewczyna od jakiegoś czasu stara się zdać egzamin na prawo jazdy, jej ojciec obiecał kupić samochód. Po jednym z udanych wypadków przy pracy. Ola jest jedynym członkiem rodziny, który zna język angielski na temat wywozu ciała zmarłego z Irlandii. Dziewczyna nie zdaje sobie sprawy, jak mało wiedziała o swoim ojcu.

Moim zdaniem na tym polega istota historii opowiedzianej w Jak daleko stąd. Domalewski podobnie jak w Cicha Noc wysuwa tezę, że relacje między relacjami na emigracji a najbliższą rodziną w kraju są już wysoce teoretyczne, bliskość jest bardzo trudna do utrzymania, a ludzie żyjący w tej relacji na odległość mają podwójne życie.

Pewnie będę jednym z nielicznych, ale myślę, że Tak daleko stąd to zdecydowanie lepszy film niż Cicha noc, bo to nowsza opowieść (Cicha noc to film mocno inspirowany kinem Smarzowskiego, a zwłaszcza Weselem) i wyżej wszystko o wiele bardziej dojrzałe, mimo że opowiadane z perspektywy, teoretycznie niewiele jest o życiu wiedzącego nastolatka. W Cicha noc Domalewski w ostatnim akcie niestety skupił się na zbyt wielu zwrotach akcji, które moim zdaniem zakrywały treść i na szczęście nie w nowym filmie, choć finał może wydawać się dziwny.

Posunę się nawet do stwierdzenia, że ​​główny bohater jest jedną z najlepiej napisanych nastoletnich postaci w polskim kinie w ogóle. Wydaje się realne, nie zbudowane z różnych stereotypów, jak niestety większość bohaterów polskiego kina (szkoda, że ​​nie wspomnę o tytułach, w których mogliśmy zobaczyć takie stereotypowe postacie). Znakomity występ Zofii Stafii z pewnością pomoże uczynić go bardziej wiarygodnym. W praktyce jest to jej debiut aktorski, bo wcześniej miała tylko epizod w 25 Years of Innocence. Przypadek Tomka Komenda i role w filmach krótkometrażowych i etiudach. Stafiej jest naturalna, zachowuje się jak nastolatka, trochę arogancka, ale zawsze jest w tym element ludzki. Zadanie nie było łatwe nie tylko dlatego, że jej postać nie należy do najprzyjemniejszych, ale przede wszystkim dlatego, że jej postać pojawia się w każdej scenie i jest na ekranie przez zdecydowaną większość filmu. Dla młodej aktorki musiało to być nie lada wyzwanie, z którym Stafiej doskonale sobie poradził. Będę bardzo rozczarowany, gdy nie dostanie orła za odkrycie roku, a przynajmniej powinna mieć nominację dla najlepszej aktorki w banku.

Jak Najdalej Stąd film – podsumowanie

Tak samo jak As Farthest From Here powinien przynajmniej dostać nominację dla najlepszego filmu, scenariusza i reżysera. Domalewski nakręcił realistyczny, skłaniający do refleksji film o relacji emigranta z rodziną na wsi io żałobie, w której często zapominamy, że ludzie przechodzą przez nią zupełnie inaczej niż ten zakodowany w naszych głowach.

Najkrótsza recenzja będzie jednak brzmiała: Jak daleko stąd jest to w tej chwili najlepszy polski film roku i z dużym prawdopodobieństwem się nie zmieni.

Jak Najdalej Stąd
Original title Jak Najdalej Stąd
IMDb Rating 7.2 83 votes
TMDb Rating 9 1 votes

Similar titles

Odważni
The Highwaymen
Wykopaliska
Giganci ze stali
Po prostu walcz 2
Czas rozliczenia
Chemical Hearts
The Human Centipede 2 (Full Sequence)
365 Dni
Nowe oblicze Greya
Nuevo orden
Tentacles

(1) comment

  • Damian 24 sierpnia, 2021 Odpowiedz

    bardzo ciekawa fabuła i ogólnie pomysł

Leave a comment

Name *
Add a display name
Email *
Your email address will not be published

CDAFLIX.PL to darmowa platforma zawierająca informacje na której znajdziesz najnowsze filmy online. Na naszym serwisie znajdziesz nie tylko filmy online ale również seriale online. Ciesz się ogromną bazą najnowszych filmów online ! Pamiętaj ! Jeśli korzystasz z serwisu WWW.CDAFLIX.PL akceptujesz REGULAMIN korzystania z serwisu www.cdaflix.pl |